Polimer wykrywający materiały wybuchowe

Na całym świecie prowadzone są badania mające na celu opracowanie coraz to szybszych i mniej zawodnych metod wykrywania wybuchowych związków chemicznych.

Naukowcy z University of California opracowali polimer, który wystawiony na obecność nawet śladowych ilości nadtlenku wodoru, zaczyna "świecić" światłem fluorescencyjnym. Nadtlenek wodoru powstaje podczas normalnego rozpadu materiałów wybuchowych zawierających nadtlenki, np. TATP czy HMTD.

Materiały wybuchowe to nie tylko popularny TNT - trotyl (zobacz model 3D - kliknij zdjęcie), ale również związki chemiczne syntetyzowane na bazie nadtlenków np. TATP (ang. triacetone triperoxide) oraz HMTD (ang. hexamethylene triperoxide diamine).

Wykrycie tego typu materiałów wybuchowych stanowiło jak dotąd duże wyzwanie, ze względu na brak grup nitrowych oraz grup aromatycznych, na które skierowane były tradycyjne metody detekcji.

Detekcyjny polimer powstał na bazie złożonych pochodnych organicznych boru, które w kontakcie z nadtlenkiem wodoru fluoryzują. By reakcja zaszła, niezbędna jest obecność nadtlenku wodoru, nie są natomiast wykrywane organiczne rodniki tlenowe i nadtlenki, co ogranicza możliwość błędnej odpowiedzi czujnika.

Komentarze

Popularne posty