Zużyte płyty kompaktowe nie na śmietnik a na kręgielnie

>> czwartek, 19 marca 2009


Recykling płyt CDTworzywo z płyt kompaktowych można za pomocą specjalnej technologii zmieszać np. z włóknem szklanym czy grafitem. W ten sposób, zamiast śmieci otrzymuje się tzw. kompozyt polimerowy - wytrzymałe tworzywo, nadające się na warstwy ochronne wielu urządzeń, a także np. jako pokrycie bieżni w kręgielniach.

Technologię takiego wykorzystania starych płyt CD opracowano w Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie wielokrotnie nagradzano m.in. złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości "Arca" w Zagrzebiu, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Własności Przemysłowej "Archimedes" w Moskwie, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Iena" w Norymberdze i brązowym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie.

Statystyki polskich wynalazków w 2006 roku to 26 wynalazków prezentowanych na światowych wystawach. Cztery z nich zdobyły medale złote z wyróżnieniem, 40 medale złote, 44 srebrne, 10 brązowe, a 14 otrzymało nagrody specjalne.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Ostatnie wiadomości

Ostatnie komentarze

Inne wiadomości

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP